Zaklada za prevenciju kriminaliteta

O Zakladi

Svakodnevno smo svjedoci objavljivanja negativnih događaja koji narušavaju sigurnost i stoga se nameće pitanje kako učinkovito i kvalitetno djelovati da građani u sredini u kojoj žive imaju osjećaj sigurnog života i osjećaj da se zajednica brine o njima. Svaka uređena društvena zajednica dužna je provoditi i poduzimati mjere koje za konačni cilj imaju suzbijanje kriminaliteta.

Izgradnja sustava prevencije i preveniranje kažnjivih radnji i društveno neprihvatljivih ponašanja kontinuiran je i dugotrajan proces koji dugoročno donosi značajne rezultate. Uspješno i odgovorno provođenje preventivnih aktivnosti doprinosi kvaliteti života građana, a istovremeno, zbog njihove uloge u sprečavanju da se kažnjiva radnja ili društveno neprihvatljivo ponašanje dogodi, direktno uzrokuje smanjenje troškova vezanih uz postupanje nadležnih tijela i nastale posljedice.

Kao primjer dobre prakse i temeljem smjernica iz EU projekta IPA 2008 „Jačanje kapaciteta MUP-a za prevenciju kriminaliteta“, kojeg su proveli MUP i policija njemačke savezne pokrajine Baden Wurttemberg, Policijska uprava varaždinska na sjednici Vijeća za prevenciju kriminaliteta Varaždinske županije, predložila je, osnivanje Zaklade za prevenciju kriminaliteta.

Varaždinska županija prijedlog je podržala i osnovala 11. travnja 2014. godine zakladu pod nazivom Zaklada za prevenciju kriminaliteta „Sveti Mihael” (Rješenje Ministarstva uprave Republike Hrvatske KLASA: UP/I-230-01/10-01/42 URBROJ: 515-03-02-03/3-10-7 11.travnja 2014. godine.)

Ideja osnivanja Zaklade prepoznata je u stručnim krugovima, tako je na Hrvatskim danima sigurnosti u Opatiji 22. listopada 2014. godine Varaždinskoj županiji dodijeljena Hrvatska velika nagrada sigurnosti za najbolji projekt lokalne i područne (regionalne) samouprave za sigurnost zajednice.

Cilj i svrha Zaklade

Zaklada ima za cilj osiguravanje financijskih sredstava i njihovo trošenje na transparentan i jedinstven način u skladu sa zakonskim propisima suradnjom građana, gospodarstva, udruga te državnih i lokalnih (regionalnih) tijela i institucija.

Svrha Zaklade je prikupljanje sredstava kojima se podupiru preventivni projekti, programi ili aktivnosti usmjereni na edukaciju, senzibilizaciju i informiranje osjetljivijih skupina građana kako ne bi postali žrtvama kriminaliteta. Zaklada financijske potpore dodjeljuje isključivo putem javnih natječaja.

Zaklada se tijekom godina etablirala kao uspješan model umrežavanja i povezivanja odgojno obrazovnih institucija, građanskih udruga, medija sa preventivnom djelatnošću policije. Rad Zaklade i financiranje preventivnih projekata dostupni su javnosti te počivaju na načelima odgovornosti, transparentnosti, dobrog upravljanja, izvrsnosti i ravnopravnosti. U svoj rad Zaklada ulaže otvoren dijalog, suradnju, kulturu partnerstva i povjerenje. Moto Zaklade je: „Prevencijom do sigurnosti”

Organizacijska struktura

Zaklada ima stalna i privremena stručna odnosno pomoćna tijela. Stalna tijela Zaklade su Upravni odbor i Upravitelj Zaklade. Upravni odbor može svojom odlukom imenovati stručna pomoćna tijela za izvršenje pojedinih zadaća u ostvarenju svrhe osnivanja Zaklade. Rad u svim tijelima Zaklade u pravilu je počastan i dobrovoljan.

Upravni odbor

Predsjednik i članovi Upravnog odbora imenuju se na vrijeme od četiri godine, s mogućnošću ponovnog imenovanja, na prijedlog Komisije za izbor i imenovanja Županijske skupštine, na način da se predsjednika i jednog člana imenuje iz redova vijećnika Županijske skupštine, dva člana iz redova Policijske uprave Varaždinske te po jednog člana iz redova Županijskog državnog odvjetništva, uglednih i stručnih osoba iz javnog života i udruga civilnog društva.

Članovi Upravnog odbora Zaklade:

Sandra Županić, predsjednica
Dalibor Božić, zamjenik predsjednice
Mario Milak, član
Tatjana Novak, član
Darinka Brđanović, član
Vjeran Rožić, član
Robert Puja, član

Upravitelj Zaklade

Upravitelja/icu Zaklade imenuje Upravni odbor na prijedlog najmanje tri člana Upravnog odbora na mandat u trajanju od četiri godine i mogućnost ponovnog imenovanja. Upraviteljica Zaklade je zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec.

Tajnica Zaklade

Za obavljanje stručnih, tehničkih i administrativnih poslova upravitelj Zaklade može imenovati tajnika na rok od četiri godine uz mogućnost ponovnog imenovanja. Tajnica Zaklade je Marina Kolarić.

Povijest Zaklade

  • Dubravka Biberdžić – predsjednica do 2021.
  • Darko Dragičević – zamjenik predsjednice do 2020.
  • Darko Blaži – član iz redova PU Varaždinske do 2020.
  • Ivana Pomahač , član iz redova Županijske skupštine do 2018.
  • Mihael Liber, član iz redova Županijske skupštine do 2019.
  • Sunčica Kocijan Putarek , član iz redova Državnog odvjetništva Varaždin do 2018.
  • Matilda Mance, član iz redova uglednih i stručnih građana do 2017.
  • upravitelj Zaklade 2014.. – 2017. Alen Kišić
  • upravitelj Zaklade 2018. – 2021. Tomislav Paljak
  • Ivica Labaš, član iz redova uglednih i stručnih osoba iz javnog života do 2021.
  • Antonija Brlek, članica iz redova udruga civilnog društva do 2021.

Djelatnost upravnog odbora

Upravni odbor Zaklade imenuje i razrješava, odnosno opoziva upravitelja Zaklade, donosi Statut te njihove izmjene i dopune, donosi Poslovnik o radu, Pravilnik o načinu i postupku dodjele potpora, Pravilnik o nagradama i naknadama troškova za rad u Zakladi, kojeg donosi uz odobrenje nadležnog ministarstva, kao i ostale opće akte Zaklade, nadzire vođenje Zaklade i korištenje imovine Zaklade, podnosi Županijskoj skupštini godišnje izvješće o svom radu, najkasnije do lipnja tekuće godine, za prethodnu godinu, utvrđuje Godišnji proračun Zaklade, podnosi izvješća o radu i polaže račun o imovinskom i financijskom stanju Zaklade nadležnim tijelima, sukladno Zakonu, surađuje s upraviteljem Zaklade, obavlja i druge poslove koji su joj stavljeni u djelokrug zakonom, drugim propisima, Odlukom o osnivanju Zaklade te drugim aktima osnivača.